O paracorde

Internetová stránka paracordnaramky.sk  bola vytvorená preto, aby sa ľudia  viac zoznámili s  materiálom paracord, aby vedeli, koľko doplnkov a funkčných predmetov sa dá z neho vyrobiť. Paracord nie je len módny doplnok, ale predovšetkým funkčný predmet, ktorý sa Vám zíde v rôznych životných situáciách.

Paracord 550 je vlastne parašutisticá šnúra, z ktorej sa vyrábajú náramky (napr. náramok COBRA, náramok KING COBRA, náramok SNAKE, SNAKE EXTRACOBRA ELITE, LEONIDAS, COBRA s kresadlom, NAUTICALnáramky pre ŠTÁTNE ORGÁNY, náramky s Medailom atď.). Keďže táto šnúra sa vyznačuje svojou vysokou pevnosťou, odolnosťou a všestranným použitím, náramok  z nej neslúži len ako módny doplnok, ale aj ako funkčná výbava turistov, horolezcov, či vyznávačov prežitia v prírode. Ak je potrebné, náramok je možné rozmotať; získame tak až 3-5 metra pevného lana, ktoré sa dá použiť podľa potreby: na postavenie prístrešku, vešanie mokrého oblečenia, dokonca ako náhradu roztrhnutých šnúrok do topánok.

Našim cieľom je predaj moderných, funkčných a estetických doplnkov na každodenné použitie a do prírody!

Niečo o Paracorde 550:
Slovo paracord je pôvodu a vzniklo spojením dvoch slov: parachute a cord, čo v slovenčine znamená parašutická šnúra. Paracord je ľahké, elastické, nylónové lano, jeho konštrukcia sa skladá z jadra a opletu.

Počas 2. Svetovej vojny sa paracord používal pôvodne ako padákové lano, ale parašutisti rýchlo objavili jeho ďaľšie využitie v rôznych situáciách, ako napr. pri stavaní úkrytu, upevňovaní výstroja, zaisťovaní maskovacích sietí atď.

Padáková šnúra Paracord (parachute cord) 550 je ľahká šnúra vyrobená zo 100% nylónu v USA, ktorá sa kvôli svojej veľmi vysokej pevnosti pôvodne používala ako závesné šnúry na amerických padákoch počas druhej svetovej vojny. Pletený plášť pozostáva z vysokého počtu prepletených vlákien, čo šnúre dodáva pomerne hladký povrch. Plášť padákovej šnúry typu III obaľuje 7 pletených prameňov. Šnúra má štandardne hrúbku 4 mm.

Výrobcom padákovej šnúry je certifikovaná americká spoločnosť zazmluvnená s vládou USA, ktorá Paracord dodáva americkej armáde. Padáková šnúra je testovaná na záťaž 550 libier (249 kg) a spĺňa všetky požadované štandardy.

Paracord používa väčšina ozbrojených síl. Je vhodný na rôzne práce okolo tábora, na zväčšenie pohodlia pri nosení výstroja, ale i na bitevnom poli na zviazanie či spacifikovanie nepriateľa, alebo sa ním môže dočasne nahradiť akýkoľvek materiál s podobnými funkciami. Tu môžme spomenúť napríklad stavbu stanov, predĺženie zipsovej šnúry, výrobu počítadla kilometrov, výrobu provizorného pásu na upevnenie zbraní. Pri všeobecnom použití sa teda oplatí vyzdvihnúť  jeho mnohostrannosť pri prežití v života ohrozujúcich situáciách. Jadro a obal šnúry vieme ľahko oddeliť. Jadro sa ďalej delí na 7 vlákien, z ktorých každé vlákno sa delí na ďalsie elementárne vlákna. Elementárne vlákna dobre poslúžia na rybárčenie alebo ako niť pri zašívaní alebo prerábaní oblečenia. V boji o prežitie 1-2 metrové lano môže znamenať aj život. Obalenie rukovätí nožov mohlo byť prvé tkanie, pri ktorom vojaci spojili príjemné s užitočným. Rukoväť sa stala pohodlnejšou a v prírode je paracord v kombinácií s nožom užitočným pomocníkom.